Kartu su prof. ANTANU SMOLSKUMI…

Nesusimąstome koks trumpas žmogaus gyvenimas ir apie tai pagalvojame tik tuomet, kai kažkas brangaus mus palieka.. Birbynės propaguotojas ir puoselėtojas, pedagogas, profesorius Antanas Smolskus buvo mano mokytojas, autoritetas, žmogus, kuriuo norisi sekti. Už nuopelnus garsinant Lietuvos vardą pasaulyje Antanas Smolskus buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu. Praėjus dešimčiai metų po profesoriaus mirties sustiprėjo atsiminimai apie šio nepaprasto menininko nuveiktus darbus, kuriuos norėjosi ypatingai pažymėti. Pastarosios minties įprasminimas – suorganizuoti Mokytojo vardo konkursą.

Pirmasis Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkursas vyko 2013 m. gruodžio 1 d. Jame dalyvavo tik Vilniaus krašto muzikos ir meno mokyklų birbynininkai. Džiaugiuosi, kad 2016 m. vasario 21 d. Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje vykęs antrasis Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkuras „išaugo“ iki respublikinio – šiemet į konkursą susirinko jau iš visos Lietuvos Respublikos gabiausi, talentingiausi, artistiškiausi, išskirtinėmis atlikėjo savybėmis pasižymintys 7-18 metų moksleiviai, grojantys lietuvių liaudies pučiamuoju muzikos instrumentu – birbyne.

Antano Smolskaus vardo konkursas išsiskiria iš kitų konkursų – jis iš tiesų yra „kietas riešutėlis“: ir pedagogams, renkantiems konkurso reikalavimus atitinkančią programą, ir vaikams, atliekantiems kūrinius. Konkurso metu birbyne skambėjo lietuvių ir užsienio šalių kompozitorių kūryba, XXI amžiaus kūriniai, be to, kiekvienas konkurso dalyvis privalėjo atlikti po vieną kūrinį solo, be fortepijoninio pritarimo. Tokio amžiaus vaikams profesionaliai pagroti birbyne solo iš tiesų sunki užduotis. Tačiau rengdamas konkurso nuostatus norėjau, kad dalyvių atliekama programa būtų įdomi, išsiskirtų iš kitų konkursų, atskleistų kuo daugiau unikalaus instrumento spalvų. Taip pat norėjosi atspindėti ir patį profesorių Antaną Smolskų, kuris neapsiribojo vienu muzikos stiliumi, muzikos atlikime ieškojo naujų spalvų, priimdavo netradicinius sprendimus.

Tikiu, kad dalyvių grojimas konkurso metu, įtikino visus – birbyne galima atlikti įvairiausią muziką, o ypatingai gražiai ji skamba atliekant kūrinį solo. Ir ne be reikalo. Atsisukime į praeitį, juk birbynė buvo piemenėlių instrumentas, kuriuo jie primityviai, bet labai nuoširdžiai traliuodavo vieni laukuose.. Tikiu, jog šio konkurso įkvėpti mokytojai dažniau į šiandienos mokinių mokymo programas įtrauks solo atliekamą muziką – taip atskleisime daugiau šio nepaprasto bei unikalaus lietuvių liaudies pučiamojo muzikos instrumento spalvų ir tuo pačiu plačiau ugdysime jaunųjų atlikėjų asmeninę saviraišką.

Antrojo respublikinio Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkurso dalyviai pagal amžių buvo skirstomi į 4 grupes. Šiemet konkurso laureatais tapo:

I grupė: Pijus Striška, Vaidas Saročka, Dominykas Borsak;

II grupė: Bernardas Didžiokas, Jokūbas Andrulis, Jonas Pilpuks, Ugnius Popovas, Karolis Kviestys, Jurgis Puskunigis, Jonas Mockaitis;

III grupė: Austėja Kvedaraitė, Rojus Kovalkovas, Dominykas Čepys, Šarūnas Mikutis, Ignas Sadauskas, Justinas Jakubonis;

IV grupė: Karolis Aksenavičius, Aleksandras Maliuginas.

Konkurso diplomantai – Benas Jonas Rimkevičius, Karolis Kuckailis, Tomas Nedzinskas, Kristupas Kiršis, Vakaris Jonauskas.

Diplomais ir specialiais prizais apdovanoti:

Karolis Aksenavičius – už profesionaliausiai atliktą kūrinį birbyne solo;

Austėja Kvedaraitė – už profesionaliausiai atliktą kūrinį su fortepijoniniu pritarimu;

Aleksandras Maliuginas – už profesionaliausiai atliktą XXI a. kūrinį.

Organizuodamas šį konkursą turėjau vieną prioritetą – motyvuoti konkurso dalyvį. Mano įsitikinimu šiandienos konkursai dažnai balansuoja ties demotyvavimo riba – trūksta prizų, objektyvaus vertinimo ir „sveikos konkurencijos“ skatinimo. Tad aktyviai siekiau, kad čia gabūs ir talentingi vaikai būtų objektyviai įvertinti, galėtų džiaugtis ne tik diplomais, bet ir puikiais prizais. Išskirtinis dėmesys kiekvienam dalyviui, padėjo sukurti ypatingą konkurso atmosferą, kurioje buvo įvertinti visi.

Siekis išrinkti pačius geriausius išliko – šiais metais Antrojo respublikinio Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkurso visų keturių grupių I vietų laureatai – Pijus Striška (mokytojas N.Martinaitis), Bernardas Didžiokas (mokytojas E.Čiplys), Austėja Kvedaraitė (mokytojas K.Lipeika) ir Karolis Aksenavičius (mokytojas D.Daknys)  gavo ypatingus prizus. Kiekvienam buvo įteikta 100 eurų piniginė premija! Ne tik pirmų, bet ir antrų bei trečių vietų laureatus, diplomantus ir visus dalyvius nudžiugino rėmėjų įsteigti prizai. Įteikdamas dovanas džiaugiausi matydamas, jog vaikai nesitikėjo tokio dėmesio: gauti tiek daug skanėstų, puikių knygų, žurnalų prenumeratų, kompaktinių plokštelių, aromatingo medaus, USB laikmenų, muzikos instrumentų.. Būsiu atviras, šis geras jausmas, matant vaikų šypsenas ir iš džiaugsmo spindinčias akis, atpirko ir bemieges naktis, ir nuovargį ruošiantis konkursui.

Rengdamas konkursą, kreipiausi pagalbos į rėmėjus visoms vaikų motyvavimo idėjoms įgyvendinti. Džiaugiuosi, kad mano iniciatyva neliko nepastebėta. Už pasisekusį konkursą esu labai dėkingas visiems rėmėjams prisidėjusiems prie gabių ir talentingų Lietuvos vaikų skatinimo. AČIŪ Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktorei Laimutei Užkuraitienei, pavaduotojai Marijai Simonaitienei, Antano Smolskaus šeimai, UAB „Maxima LT“, UAB „Rūta“, UAB „Šviesa“, UAB Leidyklai „Vaga“, UAB „Dominicus Lituanus“, Lietuvos muzikų sąjungai, instrumentinės muzikos grupei „Subtilu-Z“, Tomo Balčiūno bitininkystės ūkiui, kompozitorei Vaidai Striaupaitei-Beinarienei, Antanui Puodžiukui, liaudies instrumentų meistrui Egidijui Virbašiui. Be Jūsų pagalbos, mielieji rėmėjai, būtų sunku kalbėti apie konkurso dalyvių motyvavimą daugiau nei diplomu, tad nuoširdžiausia padėka Jums visiems ir kiekvienam!

Taip pat ypatingai noriu padėkoti savo žmonai, kuri suprato mano mintis, padėjo jas realizuoti, palaikė esant sunkumams bei nesėkmėms, skatino siekti tikslo. Nuoširdžiausias ačiū tau, miela Aurelija.

Tikiu, kad šiandienos laureatas, rytoj gali garsinti mūsų šalį, reprezentuoti birbynę visame pasaulyje, kaip tai darė pats profesorius Antanas Smolskus. Labai norėčiau, kad tuo patikėtume mes visi ir atsirastų daugiau iniciatyvių žmonių, kurie neskaičiuodami savo laiko ir pastangų kurtų pozityvią, kūrybiškumo ugdymui palankią aplinką, padedančią vaikams atsiskleisti ir tobulėti. Juk vaikai – mūsų ateitis!

Tad norėčiau visiems palinkėti – nesustokite tobulėti, turėkite tikslą, jo atkakliai siekite ir tikiuosi, kad susitiksime trečiajame Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkurse.

Nerijus Martinaitis

    Kategorijos: Pagrindinis, Straipsniai.

    Komentavimo galimybė išjungta.