10 metų be talentingo birbynės atlikėjo – Antano Smolskaus

Neišdildomą pėdsaką birbynės raidos istorijoje paliko birbynininko, lietuviškos muzikos propaguotojo ir  puoselėtojo, pedagogo, profesoriaus Antano Smolskaus atlikėjiškas talentas – muzikalumas ir interpretacinė įtaiga, profesinis reiklumas ir artistiškumas. Tai žmogus, giliai pažinęs ir atskleidęs šiuolaikinės birbynės melodines, tembrines, dinamines ir virtuozines galimybes. Jo instrumento skambesys išsiskyrė tik šiam atlikėjui būdingu minkštu, sukauptu ir sodriu plataus spektro tembru.

A. Smolskus pirmasis atliko ir išpopuliarino daugelį lietuvių kompozitorių kūrinių birbynei, dažnai inspiravo jų sukūrimą. Pagrindiniai bruožai įtakoję sėkmingą pedagoginę ir atlikėjišką muziko veiklą –  kūrybiškumas, reiklumas, kruopštumas ir tolerancija.

2013 metais prof. Antanas Smolskus (1951-2003) aktyviai prisimenamas tarp buvusių kolegų, pažįstamų, draugų, nes tai metai, kai jau 10 metų šio unikalaus muzikanto nebėra tarp mūsų.

Dešimt metų – tai laikas, kai pamažu užsimiršta, o gal atvirkščiai – sustiprėja –  atsiminimai apie visus nuveiktus šio žmogaus darbus, kuriuos norisi ypatingai pažymėti, išskirti,  kas buvo gera, tobula, unikalu ir prasminga. Pastarosios minties įprasminimas – suorganizuoti Antano Smolskaus vardu pavadintą konkursą.

Tokio konkurso sumanytojas – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos buvęs minimo profesoriaus klasės studentas, šiuo metu Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos liaudies instrumentų metodinės grupės pirmininkas – Nerijus Martinaitis.

Idėjos įgyvendinimu aktyviai ir su begaliniu entuziastingumu ėmėsi pats jos autorius N. Martinaitis. 2013 m. gruodžio 1 d. Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, Balio Dvariono koncertų salėje įvyko pirmasis Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkursas-festivalis.

Šiemet vykusiame konkurse-festivalyje dalyvavo Vilniaus krašto muzikos ir meno mokyklų 7-18 metų mokiniai, grojantys diatoninėmis, aukštosiomis ir tenorinėmis birbynėmis. Dalyviai pagal amžių buvo skirstomi į 4 grupes.

Pirmojo Antano Smolskaus vardu pavadinto birbynės atlikėjų konkurso laureatais tapo:
I grupė: Serafim Tomaševič, Jonas Mockaitis ir Julius Jakštas;
II grupė: Justinas Jakubonis, Rojus Kovalkovas, Ignas Sadauskas, Tadas Virbickas,    Antanas Paskočimas, Kipras Šlepetis ir Laurynas Tomelaitis:
III grupė: Aleksandras Maliuginas, Austėja Kvedaraitė ir Armandas Deveikis:
IV grupė: Vytautas Mizgiris, Rokas Dubovikas ir Simonas Bendinskas.

Specialius rėmėjų įsteigtus prizus laimėjo konkurso dalyviai, kurie iš kitų išsiskyrė ne tik muzikalumu ir puikia grojimo technika, bet ir sceniškumu, artistiškumu, išskirtinėmis atlikėjo savybėmis – Serafim Tomaševič, Austėja Kvedaraitė, Justinas Jakubonis bei Vytautas Mizgiris.

Organizatorius ir rengėjai nuoširdžiai dėkoja už aktyvų dalyvavimą kolegoms, konkurso-festivalio dalyvius ruošusiems pedagogams, taip pat ir rėmėjams, be kurių būtų buvę sunku įgyvendinti šį sumanytą nuostabų konkursą-festivalį. Taigi, ačiū – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktorei Laimutei Užkuraitienė, pavaduotojai ugdymui Marijai Simonaitienei, instrumentinės muzikos grupei „Subtilu-Z“, Lietuvos muzikų sąjungai, Lietuvos liaudies kultūros centrui, trio „BAccK“, Antanui Puodžiukui, Egidijui Virbašiui, Vaidai Striaupaitei-Beinarienei bei Virginijai Smolskienei.

Pagrindinis iniciatorius, organizatorius bei Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkurso-festivalio siela Nerijus Martinaitis prasitarė, jog vienkartiniu konkursu neapsiribos. 2015 m. gruodžio mėnesį planuojamas II Respublikinis Antano Smolskaus birbynės atlikėjų konkursas.

Aistė Bružaitė

    Kategorijos: Pagrindinis, Straipsniai.

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    *


    *